Říjen 2017

Existence lidstva ohrožena!

31. října 2017 v 18:22 | Rebeka |  Plané řeči
Píše se rok 2175. Země byla napadena! Děsivá monstra, strašnější než nejhorší noční můry, ovládla naší planetu. Kdo se v čas neukryl pod zemí, byl zničen. Přežilo jen několik zástupců lidské rasy. Začíná postapokalyptická budoucnost, v níž nepřátelé lidstva mají převahu.

Zatím vůbec nikdo netuší, co se bude dít dál. Jsme ukrytí v nějaké jeskyni pod zemí, kterou ta monstra neobjevila. Krčím se tu společně s dalšími osmi lidmi, z toho jsou dvě děti. Nevíme, kolik dalších lidí přežilo, jestli vůbec nějací...

Židovský vtip #8

31. října 2017 v 7:36 | Rebeka |  Vtipy
Při bar micva položil rabi na jedné straně stolku k misce jablek cedulku: "Vezměte si prosím jen jedno jablko - B-h se dívá!"
Na druhém konci stolku byla miska sušenek, ke které kamarád oslavence položil cedulku: "Vezměte si kolik chcete, B-h sleduje jablka!"

Boj

30. října 2017 v 16:23 | Rebeka |  Téma týdne
Vlastně je to dost smutné, ale boj byl vždycky naší součástí. Někdy v dobrém slova smyslu (boj za lidská práva) a někdy zase v záporném (boj o moc, o majetek). Boj nás doprovází už od Adama a Evy. Kain, jejich syn zabil Ábela, jejich druhorozeného. Když potom "trochu" přeskočím k Jákobovi, ten měl 12 synů. Prnvích deset se rozhodlo zbavit se toho nejmladšího, tedy Josefa. (Dvanáctý syn Benjamín ještě nebyl narozený). Hodili Josefa do cisterny a potom prodali do Egypta.

Šabat

29. října 2017 v 11:04 | Rebeka |  Jidiškajt
Šabat je židovský svátek, který se slaví každý týden. To zní fajn, ne? No, možná to fajn je a možná není. Ten svátek totiž obsahuje spoustu zákazů, co se nesmí dělat. Šabat je dnem odpočinku a jako všechny ostatní svátky, i tenhle nám nařídil sám B-h.

Exodus, kapitola 31, verše 14 - 17: ,,Budete dbát na den odpočinku; má být pro vás svatý. Kdo jej znesvětí, musí zemřít. Každý, kdo by v něm dělal nějakou práci, bude vyobcován ze společenství svého lidu. Šest dní se bude pracovat, ale sedmého dne bude slavnost odpočinutí, Hospodinův svatý den odpočinku. Každý, kdo by dělal nějakou práci v den odpočinku, musí zemřít. Ať tedy Izraelci* dbají na den odpočinku a dodržují jej po všechna svá pokolení jako věčnou smlouvu. To je provždy platné znamení mezi mnou a syny Izraele. V šesti dnech totiž učinil Hospodin nebe a zemi, ale sedmého dne odpočinul a oddechl si."

Židovský vtip #7 :D

27. října 2017 v 15:58 | Rebeka |  Vtipy
Potká se Kohn a Silberstein
,,Tak jak jdou kšefty?"
,,Koupil jsem krávu..."
,,No super"
,,A koupil jsem k ní i bejka, že budou telata..."
,,Tak to budou kšefty jak brno!"
,,Nojo, jenže ta kráva na toho bejka jenom čumí a nedá mu"
,,Hele, poslouchaj, nekoupili voni tu krávu v Kolíně?"
,,Koupil, jak to vědí?"
,,Moje manželka je taky z Kolína..."

Gulag vs koncenrák

24. října 2017 v 13:55 | Rebeka |  Plané řeči
Dnes se učitelka trochu rozpovídala o tom, jak to vypadalo v gulazích a za co jste se tam mohli dostat. A tak mě napadlo udělat takové menší srovnání s koncentračním táborem.

Židovský vtip #6

22. října 2017 v 14:09 Vtipy
Stupňování moudrosti: mamele -> tatele -> rebele -> gugele.

(máma -> táta -> rabi -> google)

Terezín

19. října 2017 v 14:22 | Rebeka |  Plané řeči
Před několika dny jsem to zvláštní místo navštívila. To místo, kde spoustu lidí zemřelo. Koncentrační tábor Terezín. Jako Židovka jsem se tam cítila hrozně, ale věřím, že ani ostatním by tam nebylo zrovna do smíchu.

Vlastně jsem se tam dostala tak trochu náhodou, neplánovaně. Moje kamarádka jela s její maminkou do Litoměřic a nabídly mi, jestli si chci také udělat výlet. Nikdo se ale nezmínil o tom, že se cestou zpět chtějí také zastavit v Terezíně...

Židovský vtip #5

18. října 2017 v 12:47 Vtipy
,,Co myslíš, Aristid, má ten antisemitismus nějakou budoucnost?"
,,To těžko, Tasilo, to by musel vzít do rukou nějakej našinec!"

Mám tě ráda, ale...

17. října 2017 v 15:54 | Rebeka |  Téma týdne
Ty moje krásná Česká republiko. Ano, i ty máš mouchy. Jedna velká moucha nám bzučí na Hradě a ve sněmovně máme dokonce Můru. Bohužel to jsou vzácné druhy, takže je chrání jakási imunita a my je nemůžeme jen tak rozplácnout a vyhodit z okna, jako se to už stalo v letech 1419 a 1618.

Jak se tedy můžeme této nepříjemné havěti zbavit?