Říjen 2017

Existence lidstva ohrožena!

31. října 2017 v 18:22 | Rebeka |  Plané řeči
Píše se rok 2175. Země byla napadena! Děsivá monstra, strašnější než nejhorší noční můry, ovládla naší planetu. Kdo se v čas neukryl pod zemí, byl zničen. Přežilo jen několik zástupců lidské rasy. Začíná postapokalyptická budoucnost, v níž nepřátelé lidstva mají převahu.

Zatím vůbec nikdo netuší, co se bude dít dál. Jsme ukrytí v nějaké jeskyni pod zemí, kterou ta monstra neobjevila. Krčím se tu společně s dalšími osmi lidmi, z toho jsou dvě děti. Nevíme, kolik dalších lidí přežilo, jestli vůbec nějací...

Židovský vtip #8

31. října 2017 v 7:36 | Rebeka |  Vtipy
Při bar micva položil rabi na jedné straně stolku k misce jablek cedulku: "Vezměte si prosím jen jedno jablko - B-h se dívá!"
Na druhém konci stolku byla miska sušenek, ke které kamarád oslavence položil cedulku: "Vezměte si kolik chcete, B-h sleduje jablka!"

Boj

30. října 2017 v 16:23 | Rebeka |  Téma týdne
Vlastně je to dost smutné, ale boj byl vždycky naší součástí. Někdy v dobrém slova smyslu (boj za lidská práva) a někdy zase v záporném (boj o moc, o majetek). Boj nás doprovází už od Adama a Evy. Kain, jejich syn zabil Ábela, jejich druhorozeného. Když potom "trochu" přeskočím k Jákobovi, ten měl 12 synů. Prnvích deset se rozhodlo zbavit se toho nejmladšího, tedy Josefa. (Dvanáctý syn Benjamín ještě nebyl narozený). Hodili Josefa do cisterny a potom prodali do Egypta.

Šabat

29. října 2017 v 11:04 | Rebeka |  Jidiškajt
Šabat je židovský svátek, který se slaví každý týden. To zní fajn, ne? No, možná to fajn je a možná není. Ten svátek totiž obsahuje spoustu zákazů, co se nesmí dělat. Šabat je dnem odpočinku a jako všechny ostatní svátky, i tenhle nám nařídil sám B-h.

Exodus, kapitola 31, verše 14 - 17: ,,Budete dbát na den odpočinku; má být pro vás svatý. Kdo jej znesvětí, musí zemřít. Každý, kdo by v něm dělal nějakou práci, bude vyobcován ze společenství svého lidu. Šest dní se bude pracovat, ale sedmého dne bude slavnost odpočinutí, Hospodinův svatý den odpočinku. Každý, kdo by dělal nějakou práci v den odpočinku, musí zemřít. Ať tedy Izraelci* dbají na den odpočinku a dodržují jej po všechna svá pokolení jako věčnou smlouvu. To je provždy platné znamení mezi mnou a syny Izraele. V šesti dnech totiž učinil Hospodin nebe a zemi, ale sedmého dne odpočinul a oddechl si."

Židovský vtip #7 :D

27. října 2017 v 15:58 | Rebeka |  Vtipy
Potká se Kohn a Silberstein
,,Tak jak jdou kšefty?"
,,Koupil jsem krávu..."
,,No super"
,,A koupil jsem k ní i bejka, že budou telata..."
,,Tak to budou kšefty jak brno!"
,,Nojo, jenže ta kráva na toho bejka jenom čumí a nedá mu"
,,Hele, poslouchaj, nekoupili voni tu krávu v Kolíně?"
,,Koupil, jak to vědí?"
,,Moje manželka je taky z Kolína..."

Gulag vs koncenrák

24. října 2017 v 13:55 | Rebeka |  Plané řeči
Dnes se učitelka trochu rozpovídala o tom, jak to vypadalo v gulazích a za co jste se tam mohli dostat. A tak mě napadlo udělat takové menší srovnání s koncentračním táborem.

Židovský vtip #6

22. října 2017 v 14:09 Vtipy
Stupňování moudrosti: mamele -> tatele -> rebele -> gugele.

(máma -> táta -> rabi -> google)

Terezín

19. října 2017 v 14:22 | Rebeka |  Plané řeči
Před několika dny jsem to zvláštní místo navštívila. To místo, kde spoustu lidí zemřelo. Koncentrační tábor Terezín. Jako Židovka jsem se tam cítila hrozně, ale věřím, že ani ostatním by tam nebylo zrovna do smíchu.

Vlastně jsem se tam dostala tak trochu náhodou, neplánovaně. Moje kamarádka jela s její maminkou do Litoměřic a nabídly mi, jestli si chci také udělat výlet. Nikdo se ale nezmínil o tom, že se cestou zpět chtějí také zastavit v Terezíně...

Židovský vtip #5

18. října 2017 v 12:47 Vtipy
,,Co myslíš, Aristid, má ten antisemitismus nějakou budoucnost?"
,,To těžko, Tasilo, to by musel vzít do rukou nějakej našinec!"

Mám tě ráda, ale...

17. října 2017 v 15:54 | Rebeka |  Téma týdne
Ty moje krásná Česká republiko. Ano, i ty máš mouchy. Jedna velká moucha nám bzučí na Hradě a ve sněmovně máme dokonce Můru. Bohužel to jsou vzácné druhy, takže je chrání jakási imunita a my je nemůžeme jen tak rozplácnout a vyhodit z okna, jako se to už stalo v letech 1419 a 1618.

Jak se tedy můžeme této nepříjemné havěti zbavit?

Košer pravidla (a dodržují se vůbec?)

16. října 2017 v 21:19 | Rebeka |  Jidiškajt
Takže... Košer. Určitě jste to slovo už slyšeli, vždyť i v češtině se běžne říká "to není košer". Jen v poněkud jiném významu. Například při testu z češtiny učitel prohlásil, že určirá otázka není košer, protože nemá jednoznačnou odpověď. Ale co tedy stutečně je košer?

Ve zkratce to jsou povolená jídla v judaismu. Košer je slovo z hebrejštiny a znamená "zdravé" nebo "vhodné".
Jenže ve zkratce bychom se nedozvěděli vůbec nic. Co je vlastně povolené a co zakázané?

V Tóře je tomu věnovaná celá kapitola, kdo by si to chtěl přečíst, je to Leviticus, kapitola 11. (Je to na více místech, ale tady je toho asi nejvíc pohromadě).
Řekněme, že jsou taková tři havní pravidla:

Židovský vtip #4

15. října 2017 v 21:14 Vtipy
Kohn jede v metru, sedí, má těžkou hlavu v dlaních a naříká: "Ach, proč mám právě já takové neštěstí!". Náhodou jede ve stejném vagonu známý a ptá se: "Co tak strašného se jim přihodilo?"
"No, dal jsem facku Sáře, protože jsem měl pocit, že nějak moc zajímavě kouká po Roubíčkovi. Jenomže ona si postěžovala kamarádce, tak se to rozneslo a včera vyšel v nějakým feministickým časopisu článek, že prý to byl ode mne strašlivý teroristický čin!"
"Tak to je velké neštěstí, to tedy chápu"
"Ale to není všechno" sténá Kohn. "Dnes ráno mi telefonovali z FBI, že se prý k mému teroristickému činu přihlásil ISIS!"

Židovský vtip #3

12. října 2017 v 20:36 Vtipy
Skupinka Židů je v koncentračním táboře a dozorce se rozhodne, že si s mini zahraje hru. Studoval hebrejštinu a tak to chtěl nějak využít... A tak přijde k Židům a říká: ,,Hele, zahrajeme si takovou hru. Jeden řekne něco hebrejsky a ten druhý to bude muset přeložit. Kdo jako první řekne NEVÍM, prohrál. Když prohrajete vy, tak jdete do plynu. Když prohraju já, tak vás tenhle týden nechám žít. Máte 20 minut na to, abyste vybrali jednoho, kdo vás bude reprezentovat." A odchází.
Židé jsou zoufalí, protože jsou to Češi a Slováci a nikdo z nich neumí pořádně Hebrejsky. Ozve se Roubíček, že má nápad, ale ostatní do umlčí: ,,jak bys mohl umět hebrejsky, když jsi nikdy ani nebyl v synagoze! Hele, Kohn, ty seš rabi!" Ale Kohn odmítne, že tak dobře zase neumí.
Nakonec uplyne 20 minut a dozorčí přichází. Židé stojí vedle sebe ale nikdo mu nejde naproti. Až nakonec vystoupí Roubíček. Dozorčí vidí, jak jsou Židé zklamaní a je si jistý, že vyhraje. Nechá tedy Roubíčka, aby začal. Roubíček řekne: ,,Tak mi teda řekněte, co znamená אני לא יודע*?" A dozorčí vítězně odpoví: ,,Nevím!" Ale potom si uvědomí, co vlastně řekl, říká si, jak jsou Židé mazaní, ale aby to bylo fér, tak je nechá žít.
Židé se potom Roubíčka ptají: ,,Jak jsi věděl, že to vyjde?" a Roubíček říká: ,,No, jednou jsem v té synagoze byl. Ptal jsem se pana rabína, co to znamená a on také řekl NEVÍM. No a když to nevěděl ani rabi..."

אני לא יודע - nevím

Sama většinou vtipy o koncentračních táborech nemám ráda, protože moje prababička tam umřela. Ale tenhle si myslím, že není tak zlý, nijak nenapadá Židy a když jsem ho říkala doma, tak se líbil Usmívající se

Co kdyby se R-U nerozpadlo?

11. října 2017 v 12:43 | Rebeka |  Plané řeči
Hodiny dějepisu mě většinou baví, tedy pokud učitelka neříká ty její zvláštní vtipy. Dnes jsme se bavili o vzniku Československa a učitelka se zmínila, že "kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpalo, nemuseli bychom se dnes učit němčinu". Sama se tomu smála a třídu to také znatelně pobavilo (zvlášť proto, že několik lidí v naší třídě němčinu absolutně nezvládá).

Mě to nepřišlo vtipné ani trochu. "Jakože, zůstat pod Německem?" Okamžitě se mi totiž vybavila druhá světová válka, holokaust, Sudety, protektorát.

Stín za oknem

10. října 2017 v 18:13 | Rebeka |  Poezie
Někdy zhruba před sto lety
Vznikla ta děsivá myšlenka,
Že si nejsme všichni rovni,
Totiž teorie nadčlověka.

Modrooká dívka
A k tomu blond vlasy,
To je prý ten základ
Této nadřazené rasy.

Sukot

9. října 2017 v 17:38 | Rebeka |  Jidiškajt
Právě probíhá jeden z našich židovských svátků. Jmenuje se Sukot a letos je od 4. do 11. října. V gregoriánském kalendáři se datum mění, ale v tom židovském zůstává stejné. Vždy začíná 15. tišri. Je to svátek, který nařídil sám B-h v Tóře.

Židovský vtip #2

8. října 2017 v 18:24 Vtipy
Rabi a kněz by oba chtěli nové auto, ale nemají na něj peníze. A tak se dohodnou, že se na něj složí a koupí si jedno dohromady. Potom Rabi vidí, jak na to auto kněz leje vodu a ptá se ho: ,,Co to děláš?" a kněz mu říká: ,,křtím naše nové auto!" a tak rabi jde, vezme si pilku a uřízne tomu autu kus výfuku!

Vůle žít, podzim

5. října 2017 v 13:44 | Rebeka |  Poezie
Je tady podzim, to zvláštní období,
Kdy se všichni svým myšlenkám podrobí.
Naše temná minulost nás tíží,
Ale přítomnost a budoucnost nutí žít.

Na podzim všechno ztrácí svou barvu,
A tak slabší povahy sedávají u baru.
Protivný vítr oškubává ubohé stromy,
Ale oni tomu nezabrání. Můžeme my?

Ne. Ale můžeme tančit mezi listy
A zapomenout na všechny potížisty.
A když se hladina vody ve větru houpá,
Já jsem šťastná a má vůle žít stoupá.

Židovský vtip #1

3. října 2017 v 17:08 Vtipy
B-h: A nezapomeň Mojše na zákony a dodržování košer. Nikdy nevař kůzle v mléce jeho matky. To je kruté.
Mojše: Takže ty říkáš, že nemáme jíst nikdy mléko a maso dohromady?
B-h: Ne, já jsem říkal: nevař kůzle v mléce jeho matky.
Mojše: B-že promiň mi mou hloupost, ale znamená to, že nemáme po masitém jídle 6 hodin jíst mléčné pokrmy, aby se nám nesmísily v žaludku?
B-h: NE, Mojše, poslouchej mě pořádně. Já říkal: nevař kůzle v mléce jeho matky!
Mojše: Můj B-že, odpusť prosím mou nechápavost, ale máme tedy používat dvě oddělené sady nádobí pro maso a mléčné pokrmy abychom se náhodou nespletli?
B-h: Víš co Mojše, dělejte si to jak chcete!

- okopírováno ze stránky www.shekel.cz

Vůle žít svobodně

2. října 2017 v 18:34 | Rebeka |  Jidiškajt
Už je to nějaký ten pátek co Mojžíš vyvedl Izraelce* z Egypta. Že to ale trvalo, než je faraon konečně propustil. Židé se do Egypta dostali tak trochu náhodou, když deset bratrů toho jedenáctého nejdříve hodili do cisterny, potom ho prodali Egypťanům, kterí náhodou jeli kolem, a Izákovi, svému otci žekli, že jejich bratra sežrala divoká zvěř.