Boj

30. října 2017 v 16:23 | Rebeka |  Téma týdne
Vlastně je to dost smutné, ale boj byl vždycky naší součástí. Někdy v dobrém slova smyslu (boj za lidská práva) a někdy zase v záporném (boj o moc, o majetek). Boj nás doprovází už od Adama a Evy. Kain, jejich syn zabil Ábela, jejich druhorozeného. Když potom "trochu" přeskočím k Jákobovi, ten měl 12 synů. Prnvích deset se rozhodlo zbavit se toho nejmladšího, tedy Josefa. (Dvanáctý syn Benjamín ještě nebyl narozený). Hodili Josefa do cisterny a potom prodali do Egypta.Cesta z Egypta nebyla o moc lepší. Dína, dcera Jákoba se vyspala s Šekemem a její bratři kvůli tomu vyvraždili celé město.
"Poslechli tedy Chamóra a jeho syna Šekema všichni, kdo měli právo vycházet k bráně jeho města; dal se obřezat každý mužského pohlaví, kdo vycházel k bráně jeho města. Ale třetího dne, když byli v bolestech, vtrhli bezpečně do města s mečem v ruce dva Jákobovi synové, Šimeón a Lévi, bratři Díny, a všechny mužského pohlaví povraždili. Zavraždili mečem také Chamóra a jeho syna Šekema, vzali z Šekemova domu Dínu a odešli." (Genesis, 34. kapitola).

Tóra je vůbec dost krutá kniha a některé části fakt nejsou čtení na dobrou noc. Každopádně, i když Tóra skončila, náš boj pokračoval. Nebyli jsme oblíbení a vyvrcholilo to holokaustem. A náš boj stále pokračuje...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama