Co kdyby se R-U nerozpadlo?

11. října 2017 v 12:43 | Rebeka |  Plané řeči
Hodiny dějepisu mě většinou baví, tedy pokud učitelka neříká ty její zvláštní vtipy. Dnes jsme se bavili o vzniku Československa a učitelka se zmínila, že "kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpalo, nemuseli bychom se dnes učit němčinu". Sama se tomu smála a třídu to také znatelně pobavilo (zvlášť proto, že několik lidí v naší třídě němčinu absolutně nezvládá).

Mě to nepřišlo vtipné ani trochu. "Jakože, zůstat pod Německem?" Okamžitě se mi totiž vybavila druhá světová válka, holokaust, Sudety, protektorát.Nedávno jsem našla staré dokumenty. Jeden z mých předků (upřímě nevím jak moc "pra" děda), se narodil v roce 1984 někde na písecku. Našla jsem něco jako občanský průkaz, taková knížečka s rokem a místem narození, samozřejmě s fotkou a jménem... Nevím sice, z jakého roku přesně to pochází, ale vím určitě, že je to z doby protektorátu. Je to celé v němčina, čeština je až nadruhém místě. Dokonce i jeho jméno poněmčili. Knížečka obsahuje zvláštní stránku na popis osoby. Postava, vlasy, oči, nos, vousy, ústa, zuby. Tento popis je také v němčině.


Zůstat pod Německem by bylo hrozné. Možná by se sice dějiny odehrály jinak, ale kdyby se Hitler stejně dostal k moci, co by to znameno? Podle mě jen větší zkázu.

Jak je vůbec možné, že jeden člověk způsobil to, že 8O tisíc českých a slovenských Židů přišlo o život? A teď mluvím skutečně jen o českých a slovenských Židech. V koncentračních táborech umírali i Slované (Češi, Slováci, Poláci) ale třeba i Maďaři. Dokonce i Romové, kdy asi 80 % Romů na území Československa bylo zabito.

Jak se to vůbec možné? Vždyť je to hrozné. Copak lidé neviděli, co se děje? Lidé ho v tom podporovali, ale proč? Vždycky, když byl panovník špatný, došlo k nějakému povstání a ten panovník byl svržen dřív, než napáchaltakové zlo. Jenže Hitler zůstal u moci a stalo se, co se stalo.

Každopádně Německo nemám zrovna v lásce, i když vím, že dnešní Němci jsou jiní. Nebo alespoň většina...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 15. října 2017 v 10:30 | Reagovat

To, co řekla tvoje učitelka, občas slýchám taky. Plus že by nám pod Rakouskem bylo líp - a že silné Rakousko by se dokázalo Hitlerovu Německu postavit. Sama nejsem na tohle období specialistka, ale pravděpodobné mi to moc nepřijde. Plus jako přesvědčené republikánce se mi nelíbí představa, že žiju v monarchii. Lidi, co tohle říkají, většinou bývají dost konzervativně založení... Taky by mohli brečet, že už neexistuje Velká Morava. Nevidím v tom smysl a až sama budu učit dějepis, tohle určitě říkat nebudu.
Každopádně zajímavý blog, držím palce do dalšího psaní!

2 Lee Lee | 14. prosince 2017 v 13:53 | Reagovat

Chápu tvou rezervovanost k Německu, ale musíš si uvědomit, jak strašně to bylo i pro Němce, kteří nebyli nacisté. (Když se ti bude chtít, přečti si někdy Jaspersovu Otázku viny, je na ní dobře patrné, jak se museli Němci po válce potýkat s vlastní vinou a obviňováním ze všech stran.)
Jinak Rakousko nebylo Německo, ne? Ovšem samozřejmě je pravda, že by nás Hitler asi zabral tak, či tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama