Co tu chci?

1. října 2017 v 14:45 | Rebeka |  Plané řeči
Šalom alejchem, to je hebrejsky mír s vámi a také je to náš, židovský pozdrav. Když na něj chcete odpovědět, můžete říct alejchem šalom. V podstatě ta slova jen prohodíte a význam se malinko upraví na s tebou také mír.

Abych odpověděla na svou otázku, kterou jsem použila v nadpise, musím nejdříve vysvětlit slovo jidiškajt. Tohle slovo je z jazyka jidiš. A jidiš je jazyk Židů, kteří žijí ve východní Evropě a v Americe. Slovo ייִדישקייט (jidiškajt) by se asi dalo přeložit jako judaismus nebo židovství (jestli to vůbec je slovo). Jidiškajt ale neodkazuje jen na nábožentví, ale také na naší kulturu a tradice.V tomhle blogu bych teda chtěla psát převážně o jidiškajt. Samozřejmě ne vždy vážnou formou. Chtěla bych sem sdílet i nějaké vtipy, které se tohoto tématu týkají (ale nejsou antisemitické). A potom tu asi budu psát také o jiných věcech, které se vlastně tématu vůbec netýkají. Na to jsem si tu založila rubriku "plané řeči". A to budou asi spíš takové povídací články jako je tenhle.

Zvolila jsem si přezdívku Rebeka. Zatím nevidím důvod zde zveřejňovat moje pravé jméno. Rebeku jsem si vybrala jako jedno z mnoha jmen z Tóry. Rebeka byla Izákova manželka a matka Jákoba a Ezaua.
Asi o sobě můžu říct, že mi je 14 let a bydlím v Praze. Mám takový pocit, že Praha je moc velká na to, aby mě tu někdo hledal, takže se nebojím to tady zveřejnit.

Je možné, že mé články budou obsahovat chyby - ať už překlepy, hrubky a nebo nepřesnosti v textu. Jsem jen člověk a chyby děláme všichni. Budu ráda, když mě na mé chyby upozorníte a já je tak budu moct opravit.

A jestli si chcete být jisti - ano, jsem Židovka. Nestydím se za svůj původ, naopak, jsem ráda, že můžu být součástí vyvoleného lidu. S vyplazeným jazykem

Otázka na závěr: Znáte nějaké Židy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 2. října 2017 v 18:43 | Reagovat

Tohle by mohl být hodně zajímavý blog, kor s myšlenkami tak mladé dívky :)
Když nezapomenu adresu, ráda zajdu a přiučím se. Osobně žádného žida v okolí neznám, ale v mém městečku ve kterém žiji, žili taky, ale když jezdím do okolních měst např. Třebíč, moc ráda se tam procházím židovskou čtvrtí, kde  mohu ochutnat židovské cukroví, které nemají chybu :)

2 fidorka fidorka | 4. října 2017 v 0:18 | Reagovat

S tvojím vekom by som skôr spájala nejaký "beauty" blog :-)
Ale k tvojej otázke: nepoznám vo svojom okolí žiadneho Žida, ale moji rodičia pred mnohými rokmi mali priateľov židovského pôvodu a na mňa, v tom čase ako malé dieťa, pôsobili veľmi milým a priateľským dojmom.

3 Asterius Asterius | E-mail | Web | 13. listopadu 2017 v 22:33 | Reagovat

Takhle tematicky zaměřený blog tu jistě chyběl. Snad se tu dozvím i něco méně známého ze světa judaismu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama