Gulag vs koncenrák

24. října 2017 v 13:55 | Rebeka |  Plané řeči
Dnes se učitelka trochu rozpovídala o tom, jak to vypadalo v gulazích a za co jste se tam mohli dostat. A tak mě napadlo udělat takové menší srovnání s koncentračním táborem.Do gulagu se mohl dostat kdokoliv za kdejakou blbost, většinou šlo o něco proti režimu. Dostali jste určitý počet let, které jste si museli odsedět. Ehm, odpracovat. Jenže tento počet let se s časem měnil. Nepozravil jsi? Máš rok navíc! Nelíbí se mi jak pracuješ, máš rok navíc! A tak podobně. Ale i když přesně nevíte, kdy se vlastně dostanete ven, stále tu naději máte.

Zatímco dostat se do koncentráku, to byl prostě konec. Nemuseli jste udělat vůbec nic. Totiž jen jednu věc: narodit se. A to je něco, o čem my sami nerozhodujeme.
Jsi Žid? Jdeš do koncentráku! Jsi Rom? Jdeš do koncentráku! Nikdo ti neřekne na jak dlouho, prostě napořád. Tedy, do té doby, než tě osvobodí Rusáci, ale ty samozřejmě nevíš, že Rusáci jsou "na cestě", jdeš tam s vědomím, že tam zemřeš.

Otázkou potom zůstává, co z těch dvou je horší, jestli vědomí, že zemřeš a nebo vědomí, že máš nějakou šanci dostat se ven, ale tvůj odchod se může neustále oddalovat...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 30. listopadu 2017 v 17:14 | Reagovat

Já jsem na tyto věci dost citlivá. Dokonce v očích některých obzvlášť zlých lidí ty gulagy a koncentráky vidím. Jak nacisté, tak komunisté měli s lidmi vražedné úmysly. Jedni chtěli změnit, dle svých zvrácených představ, lidský genofond, ti druzí zase společnost násilím přeměnit na beztřídní. Bůh však miluje člověka takového, jakého jej stvořil (ke svému obrazu), což tyto dvě ideologie nedovedou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama