Košer pravidla (a dodržují se vůbec?)

16. října 2017 v 21:19 | Rebeka |  Jidiškajt
Takže... Košer. Určitě jste to slovo už slyšeli, vždyť i v češtině se běžne říká "to není košer". Jen v poněkud jiném významu. Například při testu z češtiny učitel prohlásil, že určirá otázka není košer, protože nemá jednoznačnou odpověď. Ale co tedy stutečně je košer?

Ve zkratce to jsou povolená jídla v judaismu. Košer je slovo z hebrejštiny a znamená "zdravé" nebo "vhodné".
Jenže ve zkratce bychom se nedozvěděli vůbec nic. Co je vlastně povolené a co zakázané?

V Tóře je tomu věnovaná celá kapitola, kdo by si to chtěl přečíst, je to Leviticus, kapitola 11. (Je to na více místech, ale tady je toho asi nejvíc pohromadě).
Řekněme, že jsou taková tři havní pravidla:


1) Žádné vepřové a žádná krev.
Domácích zvířat se mohou jíst jen zvířata, která mají úplně rozdělená kopyta (sudokopytníci), kteří přežvykují. Takže právě prase tohle nesplňuje. Výslovně je zakázaný velbloud, daman, zajíc a vepř. Z vodních živočichů se může jíst jen to, co má šupiny a ploutve. (Takže třeba mušle, krevety nebo chobotnice nepřichází v úvahu). Z hmyzu je zakázaný skoro všechno, kromě 4 druhů kobylek, pro zajímavost to jsou: arbe, soleám, chargól a chágáb. (Vůbec netuším, co to je zač!) Smějící se
A krev je zakázaná protože v krvi je život.

2) Košer porážka.
Zvířata, která se mohou jíst ještě nejsou automaticky košer. Musí být správně poražena. A to tak, že musíte mít pořádně ostrý nůž bez nějakých vroubků a zvířeti podříznete krk. Jde o to, že se přeruší nervy, takže zvíře nic necítí a umírá. Potom zvíře necháte ještě vykrvcet (protože jak už jsem napsala, krev není košer). Má to víc pravidel, ale myslím, že nemá smysl to nějak moc rozebírat. Snat už je podotknout, že je to stejné jako halal porážka v islámu.

3) ,,Nebudeš vařit kůzle v mléce jeho matky"
To je věta, která se v Tóře opakuje na více místech. Dnes je to vykládáno tak, že se nesmí míchat masité a mléčné výrobky dohromady a často jsou v domácnosti dvě sady nádobí - jedna na masitá jídla a druhá na mléčná. A také například když sníte něco mléčného, musíte čekat půl hodiny než můžete jíst něco masitého a naopak, když sníte něco masitého, musíte čekat 6 hodin než si můžete dát něco mléčného.

V praxi to pak znamená, že téměř všecha typicky česká jídla nejsou košer. Vepřo knedlo zelo, vepřové řízky... Ale i ta oblíbená cizí jídla, jako třeba pizza se sýrem a salámem nebo hamburger s masem a sýrem. Taková jídla mi navždy zůstanou zapovězena. Mimochodem zajímalo by mě, kdo vymýšlí takové šílenosti jako sýr se šunkou, brrr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama