Vůle žít svobodně

2. října 2017 v 18:34 | Rebeka |  Jidiškajt
Už je to nějaký ten pátek co Mojžíš vyvedl Izraelce* z Egypta. Že to ale trvalo, než je faraon konečně propustil. Židé se do Egypta dostali tak trochu náhodou, když deset bratrů toho jedenáctého nejdříve hodili do cisterny, potom ho prodali Egypťanům, kterí náhodou jeli kolem, a Izákovi, svému otci žekli, že jejich bratra sežrala divoká zvěř.Ten prodaný se jmenoval Josef. A protože B-h byl s ním, stal se nakonec téměř vládcen Egypta. Jen faraon byl nad ním. Potom v zemi zavládl hlad. Josef měl zásoby jídla a tak ho prodával. Jeho bratři přišli se země kenaanské**, kde také byl hlad. Svého bratra nepoznali, ale on je ano. Poznal i svého jedenáctého bratra Benjamina. Nakonec pozval všechny své bratry a jejich rodiny, aby žili v Egyptě. Tak přišlo do Egypta 70 lidí.

Nejdřív se měli dobře, ale potom se dostal k moci jiný faraon a ten se k Izraelcům choval hrozně. Například je nechával dělat cihly, ale potom je nechal, aby si sami sháněli materiál k jejich výrobě a protom chtěl stejné množství cihel jako když jim materiál dodával.

Lévi byl jeden z bratrů Josefa. Ten měl syna Kehata, Kehat měl syna Amráma a Amrám měl syny Mojžíše a Árona. Mojžíš chtěl, aby faraon propustil Izraelce z Egypta a B-h mu v tom pomáhal. Nejdříve nechal, aby se Mojžíšova hůl promělina v draka, ale to faraona nepřesvědčilo, protože jeho čarodějové to dokázali také. Potom nechal vodu v řece Nil a i všechnu ostatní vodu, aby se proměnila na krev. Jenže to faraona také nepřesvědčilo, protože to jeho čarodějové dokázali také.

Potom už to B-h vzal do svých rukou, vždy řekl Mojžíšovi, aby faraona varoval, co se stane, když nepropustí jeho lid. Poslal tedy na Egypt žáby. Potom komáry a mouchy. Když nic z toho nezabralo, nakazil jejich zvířata morem. To už faraon začal slibovat, že když Mojžíš přesvědčí B-ha, aby to zastavil, tak že je pustí. Jenže nepostil. A tak B-h seslal na Egypťany neštovice. Potom krupobití a oheň (blesky), to jim zničilo úrodu.

Potom kobilky, které sežraly to, co z úrody zbylo. Ale ani to ještě faraona nepřesvědčilo. A tak Egypt zůstal tři dny v úplné temnotě. Nicméně, faraona přesvědčil až poslední B-ží zásah, a to když vyvraždil vše prvotozené (lidi i zvířata). Potom faraon Izraelce konečně pustil a oni mohli odejít do země kenaanské.Tady ten příběh ukončím a něco málo k tomu řeknu. Mě samotnou překvapuje, proč faranovi trvalo tak dlouho, než pochopil, že B-h není na jeho straně a myslím si, že ten příběh krásně ukazuje naší vůli žít svobodně. Tím naší samozřejmě myslím nás, Židy.

Teď k hvězdičkám.
* Izraelci jsou potomci Izraele, tedy Jákoba
** země kenaanská je zhruba dnešní stát Izrael (+Palestina, pokud ji považujete za stát) a možná i kousek okolo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. října 2017 v 21:33 | Reagovat

Jsou to možná pověsti, ale když to tak vezmu, tak tu svobodu získali tak, že jiní museli trpět. Ale veškeré to putování do jiných zemí jim nezávidím.

2 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 18:04 | Reagovat

V Bibli se píše, že Bůh zatvrdil faraonovo srdce. Takže ten faraon to nemohl pochopit dříve, než mu to dovolil Bůh. Svým způsobem je to kruté. Ale Starý záon je vlasně celý dost krutý...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama