Listopad 2017

Chci být víc než...

30. listopadu 2017 v 14:03 | Rebeka |  Téma týdne
Někdy si opravdu přeju být víc než jen "ta Židovka". Jako bychom byli stále něco podřazeného, jako kdyby moje etnická skupina byla ukazovací zájmeno. Ta Židovka má určitě úkol z matiky, ona ti ho dá opsat. Slyším v lavici za mnou a chvíli na to Hele, Židovko, dej mi opsat úkol z matiky, dam ti za to bura! Ale to už se ozývá třídní vtipálek Je to Židovka, ty bude chcít aspoň stovku! V takové chvíli mám pocit, že tu komunismus a jeho myšlenka rovnosti nezanechal žádné stopy. Co si budeme povídat, nacismus a komunismus tady v Česku, to bylo z bláta do louže, přesto druhý jmenovaný má aspoň hezkou myšlenku, která není založená na vyvražďování. Ale o tom tenhle článek bát nemá.

Jsem si téměř jistá, že tohle se neděje jenom mě, ale každému, kdo nějak "nezapadá" do české společnosti. A to je v podstatě každý, kdo je jiné národnosti, jiného náboženství nebo někdo, kdo je součástí nějaké jiné menšiny, ať už jsme to my, Židé nebo třeba Romové a Vietnamci.

A mě tohleto celkem vadí, vždyť my nejsme jiní, nejsme nic míň než ostatní. Tak proč by si na nás ostatní měli takhle ukazovat?

Já věřím, že bychom si všichni měli být rovni.

Ale nejsme.

Židovský vtip #27

29. listopadu 2017 v 10:49 Vtipy
Moudrost Židů, která formovala svět:
Mojžíš - Vše je od B-ha.
Šalamoun - vše je v mysli.
Ježíš - vše je v srdci.
Marx - vše je v přírodě.
Freud - vše je v sexu.
Einstein - vše je relativní.

Židovský vtip #26

28. listopadu 2017 v 18:04 Vtipy
Sejdou se Židé v synagoze, je zima, všem jde pára od pusy... A najednou někdo prohodí: ,,Hele, myslíte, že je možný mít v synagoze zimu jako prase?"

Osvětim II (báseň)

27. listopadu 2017 v 18:20 | Rebeka |  Poezie
Život z nás pomalu prchá
Když naším strašákem je sprcha
A naší spásou věci mrtvých
A to starých i mladých
Oni se už zimou netřesou
A hlad v sobě nenesou
Co ale zbývá nám?
Nevím, co dělat mám
Totiž práce je vždy dost
Jak ale znovu cítit radost?

Židovský vtip #25

26. listopadu 2017 v 16:58 Vtipy
Roubíček žádá pana Kohna, aby vzal jeho synovce k sobě do kšeftu.
,,A v čem se ten jejich synovec vyzná?
,,Mein G-tt! To je otázka! Kdyby se v něčem vyznal, tak ho vezmu do svého kšeftu!"

Židovský vtip #24

25. listopadu 2017 v 17:29 Vtipy
Abrahamova rodina si všimla, že otec tiše rozmouvá se Všemohoucím a tak si šli všichni za svými povinostmi. Dost se lekli, když zničehonic Abraham zakřičel vzhůru ,,chcěš abych si odřízl kus ČEHO??"

Dreidl

24. listopadu 2017 v 14:38 | Rebeka |  Jidiškajt
Dnes něco pro odlehčení. Být Žid neznamená jen dodržovat hromadu pravidel, ale také také mít svoje zvyky, svou hudbu, hry, pohádky pro děti a tak. A protože tu často slýchám, že věc, kterou popisuji, je pro gojim složitá, skoro nepochopitelná, tak dnes vám chci představit naší typickou dětskou hru, kterou hrajeme o Chanuku. Samozřejmě by se možná hodilo nejdříve něco napsat o Chanuce, ale plánuji článek až na období kolem 12. prosince, kdy tenhle svátek (letos) začíná. Takže nebuďte zvědaví nebo budete brzy staří! A vy se přece chcete dožít 120 Mrkající

Židovský vtip #23

23. listopadu 2017 v 19:00 Vtipy
Dvě jeptišky plánovaly dovolenou.
,,Kam pojedeme?" zeptala se první.
,,Pojeďme do Izraele, do svaté země," navrhla druhá.
,,Ne, tam je to samý Žid."
,,A co so New Yorku?"
,,Ne, i tam je to samý Žid!"
,,Co třeba Miami?"
,,Ne, i tam je sousta Židů..."
Rozhovor vyslechla Židovka, která seděla poblíž, tak jim navrhla: ,,Táhněte do pekla, tam žádní nejsou!"

Židovský vtip #22

22. listopadu 2017 v 13:52 Vtipy
Keď poviete vtip roľníkovi, zasmeje se na ňom trikrát: raz, keď mu ho rozpoviete, raz, keď mu ho vysvetlíte a raz, keď ho pochopí.
Keď poviete vtip statkárovi, zasmeje se na ňom dvakrát: raz, keď mu ho rozpoviete, raz, keď mu ho vysvetlíte, ale nikdy ho nepochopí.
Keď poviete vtip dôstojníkovi v armáde, zasmeje se na ňom len raz, keď mu ho rozpoviete, lebo vám nedovolí vysvetliť ho a samozrejme nikdy vtip nepochopí.
Ale keď poviete vtip Židovi, povie vám, že už ho počul a aj tak ho rozprávate zle!

Cicit

21. listopadu 2017 v 16:36 | Rebeka |  Jidiškajt
Nevím, jak moc je tohle slovo známé mezi gojim*, ale asi moc ne, takže jsem se rozhodla, že vám o tom něco řeknu. Je to totiž něco typického pro nás, pro Židy.

Teďka jenom nevím, ze kterého konce začít... Asi začnu tím, že je to vlastně jakoby několik šňůrek svázaných určitým způsobem. K těm spůsobům se dostanu později. Šňůrky jsou 4, tři bílé a jedna modrá a je to přeložené napůl. Modrá je o dost delší než ty bílé, protože právě s modrou se pracuje při vázání. Když je cicit hotový, uváže se na tričko, aby nám připomínal Jeho přikázání a abychon je plnili.