Kristallnacht

9. listopadu 2017 v 22:13 | Rebeka |  Jidiškajt
Šoa už navždy bude součástí našeho národa. Křišťálová noc je jeho velkou součástí. Byl to den (tedy vlastně noc), kdy vyplula ta nacistická nenávist vůči Židům konečně pořádně na povrch. Byla to noc, která se jistě vryla všem, kteří ji zažili, do paměti. Tu noc totiž nacisté ničili všechny židovké domy a obchody, samozřejmě nevynechali ani synagogy. (Odtud také ten název "Křišťálová noc" - podle všeho toho skla a nepořádku, který zbyl v ulicích).A nebyli by to nacisté, kdyby skončili jen ničením věcí. Tu noc bylo asi 30 tisíc Židů zatčeno a posláno do koncentračních táborů. A také minimálně 91 Židů bylo tu noc zabito. Dovedete si to představit? Devadesát jedna. To je sakra hodně. A přitom není nic v porovnání s těmi 6 miliony Židů zabitých během celého Holokaustu. Vždyť jsou to naprosto šílená čísla, jak se to mohlo stát? To asi ví jen Adonaj.

Touto nocí to začalo. Posílání Židů do koncentráku ve velkém. Do té doby tam byli posíláni "nepohodlní" lidé, ale od Křišťálové noci se to změnilo. Ah, Němci a to jejich "konečné řešení"... Prostě nemám slov.

Snad už jen dodám, že to píšu symbolicky dnes večer - Křišťálová noc se odehrála z 9. na 10. listopadu 1938, což bylo vlastně už 5 let po tom, co se otevřel první koncentrační tábor.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 havrani-princezna havrani-princezna | E-mail | Web | 7. prosince 2017 v 17:17 | Reagovat

Jsem ráda, že jsi tu a píšeš blog. Je moc fajn, že to sdílíš tak otevřeně, že máme možnost nahlédnout do Židovských tradic a zvyků. Vždy mě to trochu zajímalo, protože jsou to v podstatě moji předci, že? :-) (Jen dodám, že jsem křesťan.) Takže i když nesdílím všechny tvé názory, jsem ráda, že si o nich můžu přečíst a utvořit si zase o něco lepší a přesnější obrázek. :-) A za to ti moc děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama