Šavuot

20. května 2018 v 9:33 | Rebeka |  Jidiškajt
Dnes je 6. sivan a to znamená co? No přece to, že začíná Šavuot!

Tenhle svátek navazuje na Pesach. První den se začne počítat a když napočítáte 50 dní, tadá, je tu Šavuot. Ten má vlastně oslavovat to, že nám byla dána Tóra. Slovo Šavuot, v hebrejštině שבועות znamená týdny a je to vlastně těch 7 týdnů, během kterých se Izraelité dostali z Egypta k hoře Sinaj, kde dostali deset přikázání.


Svátek trvá dva dny a protože v judismu den začíná se západem slunce, tak i dvě noci. Je zvykem, že první noc zůstaneme vzhůru a studujeme Tóru. Jinak to má v podstatě podobná pravidla jako Šabat, takže žádná práce a tak. Máme i nějaká typická jídla, převažují mléčné výrobky, sýry, jogurty, zmrzlina, pudink, no znáte to. Jako zajímavost bych ráda zmínila sýrové palačinky, na které jsem ale v češtině nenašla recept, tak třeba vám ho ukážu jindy Smějící se.
Typický je také med, například medové koláčky.
Proč právě mléko a med? No protože Izrael je země mlékem a strdím oplývající. (Kdepak se to ten váš Praotec Čech inspiroval? Mrkající)
No a další tradice je čtení knihy Rút.

Nějak už nevím co víc k tomu říct, takže jestli máte dotazy, určitě se ptejte v komentářích.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 21. května 2018 v 8:08 | Reagovat

Vypadá to tak, že jdete ze svátku do svátku. Mám svátky ráda, protože se člověk má pořád na co těšit, takže mi to vychází tak, že židovský rok je moc fajn. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama